Domowe kostki rosołowe

"Dobre jedzenie jest moją ulubioną czynnością na świecie. Nic nie jest bardziej rozkoszne."
Justine Larbalestier


Ostatnio stałam się fanką różnego rodzaju zup i w ciągu tygodnia często je przyrządzam. Dobra zupa powinna jednak być przygotowana na bulionie, a nie zawsze jest czas oraz możliwość przygotowania wywaru lub gotowania zupy na mięsie. Co prawda alternatywą są kupne kostki rosołowe ale staram się z nich korzystać tylko w ostateczności. Stąd wpadłam na pomysł przygotowywania własnych, domowych kostek rosołowych, co ma same zalety. Domowe kostki są zdrowe, bez konserwantów i zawierają w sobie wszystko to co najlepsze w bulionie. Skracają również czas przygotowania zup. Jedna kosteczka wystarcza aby zupa nabrała pysznego smaku i cudownego aromatu. Zawsze przygotowuje większy zapas, dzięki czemu mogę w każdej chwili przyrządzić pyszną i zdrową zupę. Chyba nie muszę was dłużej przekonywać, że warto je zrobić ;)




Składniki na ok 12-16 kostek
2 pałki z kurczaka
ok. 20 dag mięsa rosołowego wołowego np. szponder
2 średnie marchewki
1 średnia pietruszka
1/2 średniej cebuli
1/4 główki małej kapusty włoskiej
1/4 małego selera
sól, pieprz, maggi, lubczyk

Mięso dokładnie płuczemy. Nóżki dodatkowo czyścimy z ewentualnych piórek, przerostów. Wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok 2-3 minuty. Wodę wylewamy, mięso płuczemy i wkładamy do czystego garnka. Dodajemy obraną marchew, pietruszkę seler, kapustę. Cebulę obieramy, okrawamy ogonek i opalamy od środkowej części, która powstała przy przepołowieniu, aż będzie czarna i spalona (ja nadziewam ją na patyczek i opalam palnikiem gazowym ale możecie nad kuchenką gazową albo położyć na rozgrzanej płycie elektrycznej). Dodajemy do garnka. Całość zalewamy 1,5 litra wody. Doprawiamy solą, maggi i lubczykiem (ja dodaje świeży lubczyk w miarę możliwości ale suszony też może być). Całość gotujemy około 1-1,5 godziny, aż pozostanie nam około 0,5 litra płynu. Na końcu doprawiamy pieprzem. Wywar ma mieć bardzo mocny i intensywny smak, więc do doprawienia go użyjcie dużo przypraw (próbując od czasu do czasu przy doprawianiu). Z gotowego wywaru wyjmujemy mięso oraz warzywa i studzimy. Następnie przelewamy płyn do pudełka lub woreczków na kostki lodu. Przechowujemy w zamrażarce.

W ten sam sposób możecie przygotować zwykły rosół. Jeśli chcecie przygotować rosół do bezpośredniego zjedzenia to na podane ilości składników potrzeba około 2,5 litra wody. Rosół gotujemy do momentu, aż mięso i warzywa będą miękkie i doprawiamy mniejszą ilością przypraw.



1 komentarz:

  1. Ja nie używam kostek rosołowych a jako ich alternatywa używam nowości od Krakusa, gotowego bulionu w butelce. Do wyboru jest drobiowy lub warzywny. W składzie nie ma konserwantów, zagęstników i glutaminianu sodu. Nadaje pyszny smak potrawą. Ja używam go nie tylko do zup ale również do sosów.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Sól Pieprz i Bazylia , Blogger