Syrop z malin

"Gotowanie w domu jest prawdziwym ucieleśnieniem miłości. To sprawia, że okazujemy cierpliwość, uprzejmość, pokorę, nadzieję i wytrwałość. "
Agus Ekanurdi

Jesień zbliża się coraz bardziej, a wraz z nią coraz chłodniejsze dni i wieczory. Jesienną porą idealnie sprawdza się ciepła herbata zwłaszcza z dodatkiem syropu z malin. Najlepszy i najzdrowszy, bogaty w witaminy sok to ten, przygotowany domowym sposobem. 100 % malinowy, bez konserwantów o cudownym smaku i zapachu. Dopóki mamy dostępne maliny, warto przygotować sobie zapas kilku buteleczek i cieszyć się pyszną herbatą w chłodne wieczory albo ratować się takim lekarstwem w trakcie przeziębienia. Do zrobienia soku potrzebujecie wyłącznie malin i cukru. Proces przygotowywania jest bardzo prosty ale dosyć czasochłonny - w zależności od tego z jakiej ilości malin chcecie zrobić sok, zarezerwujcie sobie co najmniej 2 do 4 godzin (na przygotowanie soku z 4 kilogramów malin potrzebowałam ok 4 godzin). Mimo to warto poświęcić troszkę czasu co pozwoli cieszyć się kawałkiem lata w zimne dni.



Składniki:
maliny
cukier

Na każde 2 kilogramy malin potrzebujemy 1 kilogram cukru.

Z malin wyciskamy sok. Ja wyciskam sok na dwa razy. Najpierw maliny przecieram przez gęste sito (używając do tego wałka od makutry), aż zostanie z nich gęsta masa z pestkami, a następnie tę masę przeciskam jeszcze raz, używając do tego nowej, czystej i wcześniej wypłukanej podkolanówki (można użyć tez gazy ale podkolanówka jest moim zdaniem wygodniejsza). Przy powtórnym wyciskaniu resztek powstałych z przecierania soku przez sito jestem w stanie uzyskać dodatkowe dwie szklanki soku z 4 kilogramów malin. Jeśli macie sokowirówkę albo przecierak do owoców to go użyjcie, będzie wam wygodniej. Pamiętajcie też przy drugim wyciskaniu owoców o zabezpieczeniu rąk - jeśli macie jakiekolwiek ranki na rękach, to wyciskany sok bardzo je podrażni, lepiej ubrać rękawiczki.

Uzyskany sok przelewamy do dużego garnka i dodajemy odpowiednią ilość cukru. Jeśli chcecie bardziej słodki sok możecie dodać więcej cukru - będzie też bardziej gęsty. Jeśli mniej słodki, to mniej cukru ale wtedy też zmniejszy się jego trwałość. Po dodaniu cukru doprowadzamy sok do wrzenia i gotujemy przez 30 minut zbierając powstającą na wierzchu pianę.

Po 30 minutach przelewamy sok do czystych i suchych butelek lub słoików, mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. W tej pozycji zostawiamy sok aż całkowicie ostygnie. Przechowujemy w zacienionym chłodnym miejscu.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Sól Pieprz i Bazylia , Blogger